بیایید امروز در مورد این موضوع صحبت کنیم که برای مراقبت از دستگاه های حفاظتی چه مواردی را باید مدنظر قرار داد و در صورت وجود مشکل یا نقص چه راه‌کاری را باید انتخاب نمود.

همه ما به خوبی می‌دانیم که سیستم های امنیتی برای محافظت از محل زندگی یا محل کار بسیار مهم هستند. بنابراین بسیار منطقی است که به تعمیر و نگهداری این تجهیزات نیز توجه کنیم تا شاهد عمکلرد و راندمان بالاتر آن‌ها باشیم.

ما در این آموزش، به شما نکات مهم نگهداری و تعمیر انواع سیستم های امنیتی و حفاظتی از قبیل دزدگیر اماکن و دوربین های مداربسته را شرح خواهیم داد تا در مواقع لزوم به تنهایی و بدون نیاز به پرداخت هزینه های اضافی، به چک کردن تجهیزات و سیستم های امنیتی ساختمان خود بپردازید.

تعمیر و نگهداری سیستم های امنیتی به چه معناست؟

تعمیر و نگهداری سیستم امنیتی در یک تعریف ساده به معنای بررسی دقیق اجزاء، تعویض باتری در صورت لزوم و اطمینان از ارتباط همه دستگاه‌ها با یکدیگر است.

در حالی‌که کنترل پنل و سرویس نظارتی بر همه جنبه‌های سیستم امنیتی شما نظارت دارند، برای حصول اطمینان از عملکرد بهینه دستگاه باید سیستم امنیتی خود را به صورت هفتگی بررسی کنید.

  • محیط زندگی یا کار خود را بررسی کنید

سعی کنید به طور هفتگی در محیط خانه یا کسب و کار خود قدم بزنید و قفل‌های موجود بر روی تمام درب‌ها و پنجره‌ها را بررسی کنید. همچنین قاب اطراف هر درب و پنجره را بررسی کنید تا اطمینان حاصل کنید که هیچ گونه پوسیدگی، شکستگی یا مشکل دیگری وجود ندارد و حتی در برابر اعمال فشار بیش از حد نیز مقاومت خواهند کرد. معمولاً سنسورهای درب و پنجره با چسب در محل خود نگاه داشته می‌شوند.

بنابراین به بررسی این موضوع بپردازید که چسب‌ها آن‌ها را در جای خود نگاه داشته اند یا خیر. و از آنجاییکه برخی حسگر ها و سیستم های بی سیم با باتری کار می‌کنند، لذا باتری‌ها نیز باید گاهی تست شوند و در صورت لزوم شارژ یا تعویض گردند.

  • کنترل پنل را بررسی کنید

کنترل پنل مغز متفکر کل سیستم امنیتی شما را تشکیل می‌دهد. هر سیگنال از یک سنسور عبور می‌کند و وظیفه سنسور این است که سیگنال‌ها را تفسیر کند تا بداند که آن‌ها چه موقع فعال می‌شوند. کنترل پنل ها معمولاً برای اطمینان از کارکرد درست دارای یک حالت “تست” هستند. به کمک دفترچه راهنما به راحتی می‌توانید از این امکان بهره‌مند شوید.

درغیر اینصورت اگر از یک خدمات شرکت های نظارتی استفاده می‌کنید، قبل از اجرای حالت تست به آن‌ها اطلاع دهید، مگر اینکه سیستم خاص شما به این کار نیاز نداشته باشد. در صورت فعال بودن زنگ هشدار در هنگام تست، این آلارم مانع از ارسال هشدار سرویس نظارتی به پلیس خواهد شد. به طور بصری پانل را بازرسی کنید و به دنبال سیم‌های سست یا هرگونه علائم آسیب دیدگی باشید. اگر پانل شروع به کار نکند یا به درستی کار نکند، فوراً به شرکت ارائه دهنده خدمات خود اطلاع دهید.

کنترل پنل ها وظیفه برقراری ارتباط با کلیه دستگاه‌های نصب شده در املاک و زمین‌های شما مانند آلارم آتش و دود، حسگرهای حرکتی و حسگرهای درب و پنجره را بر عهده دارد. یک سیگنال از طریق کنترل پانل ارسال شده و زنگ خطر به شما اطلاع می‌دهد تا از نقض امنیتی مطلع شوید.

بیشتر کنترل پنل‌های مدرن دارای یک تست تشخیصی هستند که وضعیت هر دستگاه را بررسی می‌کند و در صورت وجود هرگونه مشکل، نقص موجود را به شما اطلاع می‌دهد. گذشته از تست کنترل پنل، شما باید قسمت بیرونی کنترل پانل را نیز بررسی کنید و اطمینان حاصل کنید که سیم‌ها خراب نشده و هیچ علامتی از آسیب وجود ندارد.

  • دوربین‌ های امنیتی خود را بررسی کنید